+90 (380) 537 55 42

HASTA BİNA SENDROMU NEDİR ?

Hasta Bina Sendromu Göstergeleri

Belirtilerine tam bir teşhis koymak mümkün değildir. Bina sakinleri; baş ağrısı, göz, burun veya boğaz rahatsızlıkları, öksürük, kuru veya kaşıntılı bir cilt, baş dönmesi, mide bulantısı, konsantrasyon bozuklukları ve kokuya karşı aşırı duyarlılık konularında şikayetçi olabilirler.

Şikayetçilerin çoğu, sürekli bulundukları binayı terk edişlerinden hemen sonra, semptomların azaldığını ve rahatladıklarını bildirmişlerdir.

Hasta bina sendromunun sebebi genellikle binalardaki klima sistemleri veya havadaki yetersiz hijyen oranıdır. Yarattığı belirti aralığı oldukça geniştir. Örneğin; gözler, burun ve boğazda kızarıklık, mukoza zarında ve deride kuruluk hissi, zihinsel yorgunluk, sıkça solunum enfeksiyonu geçirme, öksürme, ses kısıklığı, nefes kesilmesi, kaşınma ve belirsiz aşırı duyarlılık.

“Hasta bina sendromu” (SBS) iki şekilde tanımlanabilir:

  • Birincisi, içinde çalışan kişileri hasta eden binalar; ikincisi ise
  • İkincisi binaların kendisinin “hasta” olarak tanımlandığı hallerdir.

Klimalı ve havalandırma sistemi olan binalar üzerinde yapılan Amerikan menşeli bir çalışma, mutlak 1000 ppm konsantrasyonunda dahi, boğaz kuruluğu ve mukoza zarında kızarıklık gibi belirtiler ile CO2 konsantrasyonlarındaki artış arasında önemli oranda ve pozitif bir korelasyon olduğunu istatistiksel olarak göstermiştir.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Akınlar Mah. Küçük Sanayi Sitesi 2595.Cd.B Blok No:33/A-DÜZCE
+90 (380) 537 55 42
+90 (532) 788 61 09
Bütün hakları saklıdır © Copyrighted Tokbilişim